Adalyn Grace: Belladonna – Nadragulya
A Belladonna – Nadragulya fülszövege:
Táncra perdülnél a céljaidért magával a Halállal?
A tizenkilenc éves, csecsemőkorában elárvult Signát gyámok sora nevelte, akiket a jóléte helyett csak a rá váró mesés vagyon érdekelt… és mindegyikük gyanús módon, idő előtt halt meg. Utolsó életben maradt rokonai a titokzatos Hawthorne-ok: a Töviskert nevű, egyszerre csodálatos és nyomasztó birtokon élő, különc család.
A gyászoló családfő vad mulatságokkal próbál megfeledkezni a felesége haláláról, a fia a család megkopott hírnevét próbálja helyreállítani, a lánya pedig titokzatos betegségben haldoklik. De amikor az anya szelleme megjelenik Signa előtt, és azt állítja, hogy megmérgezték, a lány rádöbben, hogy halálos veszély leselkedik a családra. Ezért egy goromba lovászfiú segítségével kezd el nyomozni a gyilkos után. De csak akkor reménykedhet a sikerben, ha szövetségre lép magával a Halállal, egy megbabonázó és veszélyes árnnyal, aki mindig és mindenhol a nyomában járt. Bár pokollá tette az életét, Halál megmutatja neki, hogy a kapcsolatuk erősebb és ellenállhatatlanabb lehet, mint azt valaha is gondolni merte.
A Könyvmolyképző Kiadó elhozta a magyar olvasók számára a világsikerű Belladonna – Nadragulya című regényt, amiben egy fiatal lány kijátssza a Halált, és egy izgalmas nyomozásba kezd, hogy megmentse a szeretteit. Tarts te is velünk, hogy megtudd a történet végét! Ha helyesen válaszolsz az állomásokon található feladványokra, esélyed nyílik megnyerni egy példányt a kötetből!
A Belladonna tulajdonképpen már azelőtt felkerült a radaromra, hogy egyáltalán szóba került volna a magyar megjelenése, mivel több ismerősöm is olvasta angolul a könyvet, és rengeteg helyen szembejött velem a trilógia, akár angol könyves oldalakon, akár külföldi youtuberek csatornáin jártam. A hatalmas hype miatt aztán én is nagy elvárásokkal kezdtem a könyvet, és őszintén szólva arra számítottam, hogy ez a könyv még felcsúszik majd az idei kedvenceim listájára. Ez végül nem történt meg, de a Belladonna – Nadragulya határozottan egy nagyon egyedi és különleges könyv volt, amelyet nagyon élveztem olvasni.
„Azt mondják, hogy mindössze öt nadragulyabogyó képes megölni egy felnőttet.”
A történet alapötlete nagyon különleges és egyedi: Signa, a regény főszereplője aki látja a halált, sőt, képtelen meghalni is. Ez nagyjából már a könyv felütéséből kiderül, így nekem már az első oldalak felkeltették az érdeklődésemet, bár igazán izgalmassá csak onnantól vált a regény, amikor Signa új gyámhoz került, méghozzá egy hatalmas, de titokzatos birtokra, Töviskertbe. Mivel nagyon szeretem a picit hátborzongató, de nem horrorba hajló történeteket, amelyek erős hangulattal rendelkeznek, így Töviskert is azonnal megfogott az ódon falaival, a szellemekkel és a titokzatos betegséggel, amely a házigazda feleségének a halálát okozta, és most a lányát fenyegeti.
A Belladonna erőssége számomra egyértelműen a hangulatában rejlett, de a karakterek is meglepően kidolgozottak voltak egy viszonylag rövid terjedelmű YA-fantasyhoz képest. Signa nagyon izgalmas képességgel rendelkezik – amelyben bőven van még potenciál a következő kötetekre is –, de sokszor bizonytalan, ami számomra kimondottan szimpatikussá tette. Tipikus vívódó karakter, aki önmagát keresi, és a Töviskertben szerzett tapasztalatok nyomán folyamatosan megkérdőjelezi azt az álmot is, amely mindeddig hajtotta.
A mellékszereplők közül is sokan váltak szimpatikussá, köztük Blythe, Signa beteg unokatestvére, Percy, Charlotte, de még a ház goromba ura is, aki ugyan sokszor viselkedett helytelenül, mégis lehetett őt sajnálni, sőt, együtt is érezni vele. A Halál szintén egyedi karakter lett: egyszerre megfoghatatlan és nagyon is emberi, aki csupán egy társra vágyik, miközben övé a világmindenség.
„Ne változtasd meg, amit szeretsz magadban csak azért, hogy másoknak kedvezz.”
És ezzel el is érkeztünk a romantikus szálhoz… Tudom, hogy nagyon sokan ezt szerették a legjobban a könyvben, de nekem több ponton is problémám volt vele – megpróbálom most spoiler nélkül kifejteni őket. Egyrészt meglepett, hogy egy egyértelműen YA regényként címkézett könyvben vannak erotikus jelenetek – bár tegyük hozzá, nem túl explicitek –, és nekem nem is adtak hozzá igazán a történethez. Aki szokta olvasni a blogomat, az tudhatja, hogy én amúgy sem szeretem különösebben az erotikus jeleneteket, ha azok nem adnak hozzá valami fontosat a cselekményhez, és itt engem inkább csak kizökkentettek. Az első erotikus felhangú jelenetet ráadásul megalapozatlannak is éreztem – engem legalábbis meglepett. A romantikus szál két főszereplőjét egyébként nagyon szerettem, de sokszor úgy éreztem, hogy nem egy romantikus kapcsolatról, hanem csupán testi vágyról van szó – legalábbis Signa részéről. Őszintén szólva jobban örültem volna, ha egy slowburning románc alakul ki ebben a könyvben.
Sylas szála szintén nem fogott meg igazán, szinte azonnal kitaláltam, hogy mi a férfi körül lappangó rejtély. Így az olvasás során végig kiemelten figyeltem az ő tetteit és szavait, valamint azt, hogy hová fut ki a sztorija. Így nekem az tűnt fel, hogy karaktere nem sokat tesz hozzá a cselekményhez – sem a romantikus szálban nem okoz bonyodalmat, sem a nyomozáshoz nem nagyon ad hozzá.
A fő rejtély ezzel szemben izgalmas volt: ahogy a regény vége felé közeledtünk, azt hittem, hogy nagyon kiszámítható lett a megoldás, de aztán végülis meglepett egy kicsit. Örültem annak is, hogy ebben a könyvben tényleg lehetett izgulni a szereplőkért. Egyáltalán nem lehettem biztos benne, hogy minden kedvenc karakterem megéli a könyv végét.
A hosszú értékelésemből egyértelműen látszik, hogy a Belladonna megmozgatott és gondolatokat indított el bennem, a könyv hangulata pedig kifejezetten megragadott. Bár voltak sablonosabb megoldások, sok jó ötlet is volt a könyvben, mindez pedig szerethető és életszagú karakterekkel párosult. A romantikus szál nekem nem nyerte el a tetszésemet – lehet, hogy ebben én vagyok a hibás – viszont így is nagyon megragadott Signa története, amelynek biztosan el fogom olvasni a folytatását is. Ha szereted a sötétebb YA-fantasykat, akkor bátran ajánlom a Belladonnát!
Értékelés:
Ha kedvet kaptál a könyvhöz, itt beszerezheted!
NYEREMÉNYJÁTÉK
A nyereményjátékunk középpontjában a virágok állnak. Az állomásokon mindegyiknek a latin nevét találjátok – a Ti dolgotok pedig, hogy a köznapi megnevezést beírjátok a Rafflecopter doboz megfelelő sorába!
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Feladat:
colchicum autumnale
a Rafflecopter giveawayA turné állomásai:
12.15 Milyen könyvet olvassak?
12.16 Kelly és Lupi olvas
12.17 Kitablar
12.19 Csak olvass! – extra
12.20 Bookstatic Boglinc – extra
12.21 Csak olvass!
12.26 Könyv és más
12.27 Fanni’s Library
12.29 Utószó
A könyv adatai:
Kiadó: Könyvmolyképző
Kiadó székhelye: Szeged
Kiadás éve: 2024
Oldalszám: 360
Kötés: Puhatáblás
ISBN: 9789636750060
Fordította: Nimila Zsolt
Megjelenés időpontja: 2024. november 19.