
Lázár Ervin: Egy kis lalala

Az Egy kis lalala fülszövege:
Megmenthet-e egyetlen ember egy egész várost? Lehet-e az égboltot csákánnyal ostromolni? Egy kis lalalával elűzhető-e a boldogtalanság?
Lázár Ervinnek kiváló érzéke volt az abszurd és a groteszk ábrázolásmódhoz, amely elsősorban felnőtteknek szóló, nemegyszer fantasztikummal is keveredő szövegeiben érhető tetten.
Nyelvi leleményessége, sokszor megcsillanó játékos humora szórakoztatóvá és kivételesen egyedivé teszi ezeket az írásokat. Az Egy kis lalalában ezen novellák legjavából állítottunk össze egy válogatást első megjelenésük sorrendjében. A történetek mélyén megbújó „lázári” (élet)igazságok pedig nem csak a nevetés könnyeit csalhatják az olvasó szemébe.
A Trend Kiadó jóvoltából nemrég megjelent a Lázár Ervin groteszk novelláit egybegyűjtő könyvecske. Tarts három bloggerünkkel, és tudd meg többek között, hogy egyetlen ember megmenthet-e egy egész várost, és egy kis lalalával elűzhető-e a boldogtalanság. Természetesen a turné végén egy példányt is nyerhettek a könyvből a kiadó jóvoltából.
Ahogy a legtöbben, Lázár Ervint én is a gyerekkoromból ismerem, annak idején sok meséjét felolvasták nekem, sőt, szerintem még az iskolában olvastunk történeteket (vagy legalábbis részleteket) tőle. Bevallom, hogy a közelmúltig azt sem tudtam, hogy a szerzőnek vannak kifejezetten felnőtteknek írt szövegei is. Amikor megláttam, hogy a Trend, a Móra alkiadója kiad egy válogatást a szerző novelláiból, azonnal felfigyeltem rá, hiszen úgy éreztem, hogy ezeknek az írásoknak a segítségével teljesebb képet kaphatok Lázár Ervin munkásságáról.
A kötet alcíme nem véletlenül lett Képtelen történetek. Lázár Ervin gyerekeknek írt történeteire visszagondolva mindig is volt a műveiben egy cseppnyi abszurditás, ez a válogatás azonban kifejezetten a szerző abszurd – sokszor groteszk történeteit gyűjti csokorba. Mindenképpen érdemes tudni ezt, mielőtt belefogtok a kötetbe, én ugyanis nagyon meglepődtem ezen. Az első novella, Az államtitok még nem sejtet sokat abból, ami ezután jön: ez egy klasszikusabb felépítésű rövidke novella, amely még csak finoman figurázza ki a világ abszurditását.
Az ezt követő novellák viszont sokszor már zavarba ejtően abszudak, egészen elvontak, és a legtöbb esetben nincs feloldás sem – sőt, sokszor a novella műfajához tartozó csattanók is elmaradnak. A szerző újra és újra megteszi, hogy összezavar, aztán lógva hagy, és én mégis várom újra és újra a lezárást, vagy legalább a feloldást. Emiatt az érzés miatt ezt a könyvet szerintem nem lehet gyorsan olvasni, hiába rövidke a kötet. Maguk a novellák is rövidek jellemzően, sokszor csupán 2-3 oldalasak, mégis képesek hatni az olvasóra.
„A hős felsóhajtott – ez volt évezredek óta az első kín nélküli perce, – megmozgatta elgémberedett tagjait, láncai csörögtek.
– Lejárt a büntetésem? – kérdezte.
A keselyű megrántotta a vállát.
– Ugyan! De minek strapáljam magam? Nincs már tűz a Földön!”
Bevallom, hogy számomra nem volt ez a könyv a klasszikus értelemben jó olvasmány, de mindenképpen érdekes tapasztalat volt, és különös élmény. Néhány novella annak ellenére is nagyon megragadt a fejemben, hogy az olvasás után inkább dühös voltam rá. Az anyajegy című írás – amely talán a leghosszabb novella volt a könyvbe – például nagyon megmaradt az emlékezetemben a nyomasztó hangulata miatt, és tulajdonképpen azóta is próbálom kitalálni, hogy mi történt itt. Egy egyetemi irodalomórára igazán kiváló választás lenne ez az írás.
Aztán persze voltak kevésbé zavarba ejtő, de hasonlóan abszurd történetek is, és ezek közül ki is került néhány kedvencem: ilyen volt például A város megmentése, a Simf, a füst, vagy A nagy madár és A Föld szíve is. Ezek a novellák – és még jó néhány másik – az emberi természet, a kapcsolatok, a társadalom, sőt, az érzékelésünk visszásságaira hívják fel a figyelmet. Nem biztos, hogy minden történetről biztosan meg tudnám mondani, hogy mit is jelent, de az biztos, hogy tettek rám valamiféle hatást, még ha az a zavar vagy az értetlenség volt is.
Azoknak, akik szeretik az abszurd, groteszk történeteket, és az sem zavarja őket, ha nem mindig tudják felfejteni a mélyebb jelentést, nagyon ajánlom ezt a novellás kötetet. Azoknak viszont, akiket kevésbé mozgatnak az ilyen történetek, azt ajánlom inkább, hogy Lázár Ervin más novelláival próbálkozzanak, és legfeljebb csak finomat próbálkozzanak a kötetben szereplő írásokkal. Az viszont senkit ne zavarjon, ha egy kukkot sem ért ebből a könyvből – azt hiszen ez az érzés is hozzátartozik ehhez a válogatáshoz.
Értékelés:
Ha kedvet kaptál a könyvhöz, itt beszerezheted!
NYEREMÉNYJÁTÉK
Hogy a ti napotok is szebb legyen, elrejtettünk számotokra egy kis lalalát a bejegyzéseinkben. Találjátok meg az eldugott hangjegyet, és írjátok be a Rafflecopter-doboz megfelelő helyére, hogy melyik szó alatt rejtőzött el.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
a Rafflecopter giveawayA turné állomásai:
05. 25. Szembetűnő
05. 26. Utószó
05. 28. Spirit Bliss Sárga könyves út
A könyv adatai:
Kiadó: Trend
Kiadó székhelye: Budapest
Kiadás éve: 2025
Oldalszám: 160
Kötés: Puhatáblás
ISBN: 9786156469403
Megjelenés időpontja: 2025. április 23.
