Értékelés

Elizabeth Gaskell: Észak és Dél (Érzelmes klasszikusok)

Az Észak és Dél fülszövege:

Margaret Hale, egy idilli dél-angol városból, Helstonból a textiliparáról híres, északi Miltonba költözik szüleivel. A családi döntés oka az, hogy lelkész apja meginog az egyházban, és lelkiismereti okokból feladja hivatását. Margaret szenvedélyes és szókimondó ifjú hölgy, és mivel nehezen viseli anyja megromlott egészségi állapotát és a költözést, szigorú kritikával illeti új környezetét. A munkássztrájk kirobbanásának idején ismeri meg apja egyik tanítványát, a helyi textilgyár tulajdonosát, a tehetős és felettébb sármos John Thorntont. Margaret mélyen együttérez a nehéz sorsú munkásokkal, ám éppen emiatt képtelen objektívan megítélni a kialakult helyzetet. Hamar rá kell ébrednie, hogy Thornton céltudatossága, őszintesége és szenvedélye a sajátjához fogható. Margaret önnön érzelmeinek csapdájába kerül…


Az Athenaeum néhány évvel ezelőtt indította útjára az Érzelmes klasszikusok nevű kiadói sorozatát, melyben csodaszép, új borítókkal jelennek meg a népszerű, vagy épp már-már elfeledett, de ma is aktuális klasszikusok. Bloggereink ezt a sorozatot vették górcső alá, és mindannyian ki is választottunk egy érzelmes klasszikust, amelyet bemutatunk nektek a turnénk során. Tartsatok velünk a turnénk során, és ha velünk játszatok, nyerhettek egy szabadon választott kötetet is a sorozatból!

A Blogturné Klub tagjaként lehetőséget kaptam, hogy az új turnénk keretein belül én is válasszak egy kötetet az Érzelmes klasszikusok sorozatból. Bevallom, már három kötetet megvettem korábban a sorozatból, amelyeket eddig még nem olvastam, de volt még egy regény, amely piszkálta a fantáziámat: az Észak és Dél. Elizabeth Gaskell regénye tavaly került a radaromra, ugyanis több booktubernél is láttam a kötetet, és azok alapján, amit a könyvről meséltek, úgy éreztem, hogy tetszene nekem is.

Az Észak és Dél egy meglehetősen vastag kötet, ezért kicsit félve kezdtem neki. Régen olvastam már klasszikust, ezért kellett egy kis idő, mire belerázódtam a regénybe, de nagyjából száz oldal után teljesen behúzott a történet. Gaskell stílusa nekem a Brontë nővérekét idézte, a történetvezetése kicsit lassú, de sok a fordulat, és néhány igazán váratlan esemény is vár az olvasóra. A történet alapjaiban hasonlít a Büszkeség és balítéletre, azonban a romantikus szál itt sok-sok komoly témával: társadalmi kérdésekkel és személyes problémákkal is foglalkozik.

„De hiszen én is örökösen változom, ma ilyen vagyok, holnap olyan, egyik nap csalódott és durcás, mert nincsen minden pontosan úgy, ahogy szeretném, aztán másnap egyszer csak fölfedezem, hogy a valóság még sokkal szebb, mint az, amit elképzeltem.”

A regény főszereplője Margaret, aki gazdag rokonainál, Londonban nőtt fel, és a történet kezdetén költözik haza a családjához, Helstonba. Ez a kisváros igazi idillként jelenik meg a könyvben a csodaszép, zöldellő mezőivel és a virágos rétekkel – Margaret pedig már elképzeli, hogy hogyan fogja segíteni a lelkész édesapja egyházközösségét. Csakhogy az élet másként alakul, és Margaret hamarosan Miltonba kerül, egy gyárvárosba, ahol minden füstös, a gazdag gyártulajdonosok pedig nem éppen olyanok, mint a londoni elit tagjai.

A címben olvasható ellentét valójában Milton és Helston ellentétét fejezi ki: az utóbbi az édenként, míg az előbbi minden rossz forrásaként tűnik fel az angol elit – és Margaret családja szemében, a lány azonban lassan megérti, hogy talán nem ilyen egyszerű a világ. Az Észak és Dél sokkal inkább egy felnövéstörténet, mint romantikus regény: bár van romantikus szál, Maragret gondolkozásának a változása, és az a hatás, amelyet a lány a gyártulajdonos Thorntonra tesz, sokkal hangsúlyosabb a szerelmi szálnál. Sok fontos kérdés is megjelenik a kötetben, többek között a hatalom és a pénz, valamint a legjobb társadalmi berendezkedés kérdése, valamint a veszteség, a hit és a hazugság kérdésköre.

„Semmi nem volt olyan, mint régen: az egyes változások önmagukban jelentéktelenek voltak ugyan, de maga a változás mindent áthatott.”

Abból is látszik, hogy a könyv nem egy lányregény, hogy a szerző nem bánik kesztyűs kézzel a főszereplővel – Margaretet sok tragédia és a veszteség éri a történet során. A kislány, akit az első fejezetben megismerünk, lassan egy komoly nővé válik, aki képes egyszerre a több nézőpontot is figyelembe venni, és a helyzetéből adódóan – az apja tanítóként tevékenykedik – képes hidat is képezni a miltoni elit és a gyári munkások világa között. Ám Margaretnek sokat kell tanulnia és tapasztalnia, mire idáig juthat.

A könyvvel kapcsolatban az egyetlen szívfájdalmam az, hogy nagyon kurta lett a befejezése. Egy 700+ oldalas könyv esetében szerintem nem nagy elvárás, hogy legyen egy hosszabb lezárása a romantikus szálnak is, és esetleg a karakterek jövőjébe is bepillanthassunk, itt azonban nagyjából három oldalban lezárja a történetet a szerző. Ezt leszámítva viszont egy nagyon sokoldalú és tanulságos kötet volt az Észak és Dél, amely egy kellemes, igazi lelassulós olvasmány volt számomra, amelyben tetőtől talpig elmerülhettem.

Értékelés:

Ha kedvet kaptál a könyvhöz, itt beszerezheted!

NYEREMÉNYJÁTÉK

Nyereményjátékunkban néhány olyan regény nyomába eredünk, amely megjelent az Érzelmes klasszikusok sorozatban. Az állomások mindegyikén találsz egy idézetet, neked pedig csak meg kell írnod a Rafflecopter dobozban, hogy melyik regényből származik.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

Feladat:

„Miért nem mondtad, hogy a férfiak veszedelmesek? Miért nem figyelmeztettél? Az úrinők tudnak védekezni, mert regényeket olvasnak, és azokból megismerik az ilyen trükköket; de énnekem sose volt módom ilyenképpen tanulni, és te nem segítettél!”

a Rafflecopter giveaway

A turné állomásai:

03. 25. Utószó – Észak és Dél
03. 27. Kitablar – Kreutzer-szonáta
03. 29. Szembetűnő – Az ártatlanság kora
03. 31. Kitablar – A skarlát betű
04. 02. Ambivalentina – Színház
04. 04. Csak olvass! – Dorian Gray arcképe
04. 06. Könyv és más – A skarlát betű

A könyv adatai:

Kiadó: Athenaeum
Kiadó székhelye: Budapest
Kiadás éve: 2023
Oldalszám: 692
Kötés: Keménytáblás
ISBN: 9789635433025
Fordította: Rakovszky Zsuzsa
Megjelenés időpontja: 2023. június 29.