
Böszörményi Gyula: Emberke színe

Az Emberke színe fülszövege:
Hold Anyó elégedetten csodálja Ég Atyácska legújabb teremtményét, az embert. Szép is, ügyes is, sok mindent tud majd csinálni – mégis, valami mintha hiányozna… Hamar rájönnek, hogy az egyforma emberek bizony elég unalmasak lesznek. De mivel dobhatnák fel őket? Böszörményi Gyula szerethető költőiségű, finom humorú eredetmeséje a sokszínű emberiségről, Káposztás Judit varázslatos illusztrációival.
A Móra Könyvkiadó gondozásában új kiadásban, Káposztás Judit illusztrációival jelent meg Böszörményi Gyula érzékenyítő eredetmeséje, az Emberke színe. A Blogturné Klub három bloggerével megismerhetitek a kiadványt, és a turné végén meg is nyerhetitek a könyv egy példányát a kiadó felajánlásából.
Böszörméyni Gyula rövidke meséje, az Emberke színe először 2009-ben jelent meg, Agócs Írisz illusztrációival – ez a kiadás ma már egyáltalán nem kapható, így hát a Móra felkarolta a történetet, és egy egészen új könyvet varázsolt belőle, amelyet már Káposztás Judit illusztrált. A történet tulajdonképpen egy mese a teremtésről: Ég Atyácska megteremtette már a világot, a növényeket és állatokat, most pedig elkészült az emberrel is. Ám Hold Anyónak nem tetszik, hogy az emberek egyformák és hófehérek, így aztán együtt különböző emberkéket alkotnak, akiket majd elhelyeznek a világban. Ám ahogy az emberkék elkészültek, Hold Anyó szomorú felfedezést tesz: rájön, hogy az emberek nem fogják értékelni egymást, hanem gyűlölni fogják egymást.
„Unalom, hát persze, ez a baj! Nézzed csak, apó, hisz ez az emberke sápadtfehér, mint akit kisuvickoltak.”
Az Emberke színe tehát tulajdonképpen azt mondja el, hogy miért lettek különböző színűek az emberek. A történet nagyon kedves, Ég Apó és Hold Anyó is olyan szereplők, akik a legjobbat akarják a világnak, és elszomorítja őket a boldogtalanság és a gyűlölet. Egy kicsit ugyan borús a történet vége, de épp ezzel hívja fel a figyelmet a világunkban jelenlévő rasszizmusra. Ugyanakkor szerintem bátran felolvashatjuk akár már egy nagycsoportos gyereknek is ezt a mesét, de mindenképpen csak akkor, ha utána el is tudunk beszélgetni vele a témáról.
„– Hát hogy néznek ezek ki? – kesergett Ég Atyácska.
– Nagyon is jól! – nevetett Hold Anyó. – Attól csak kedvesebbek lesznek a szívünknek, hogy különböznek egymástól.”
A mese egyértelműen a keresztény teremtéstörténetből merít, azonban egyik valláshoz sem kapcsolódik, már csak azért sem, mert Böszörményi Ég Apónak nevezi a teremtőt. A történetnek ugyankkor van egy metaforiku rétege is, amit igazán csak a felnőttek értenek. És valószínűleg a mondanivaló is nagyobbat üt, ha felnőttként olvassuk a történetet – különösen a mai politikai környezetben.
Összességében én jó szívvel ajánlom Böszörményi Gyula mesekönyvét, amely nemcsak sokat mondó, de csodaszép könyvecske is. A mondanivalót és az illusztrációkat is nagyon szerettem, egyedül a vallási kötődés az, ami kicsit távol áll tőlem. Kár, hogy a mese vége nem vidám, de sajnos a valóság sem az – inkább egy beszélgetős könyvként ajánlom ezt a történetet, mint estimeseként.
Értékelés:
Ha kedvet kaptál a könyvhöz, itt beszerezheted!
NYEREMÉNYJÁTÉK
A játékhoz a könyv beleolvasóját hívjuk segítségül, így az állomásokon található kérdéseket a beleolvasó segítségével tudjátok megválaszolni.
Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.
Kérdés:
A mese szerint a férfi szakállat is kap, ahogyan kell. De mit kap a nő?
A turné állomásai:
05.15. Szembetűnő
05.18. Utószó
05.21. Csak olvass!
A könyv adatai:
Kiadó: Móra
Kiadó székhelye: Budapest
Kiadás éve: 2025
Oldalszám: 24
Kötés: Keménytáblás
ISBN: 9789636037871
Illusztrálta: Káposztás Judit
Megjelenés időpontja: 2025. április 8.
