Értékelés

David Attenborough – Colin Butfield: Óceán

Az Óceán fülszövege:

David ​Attenborough a jeges, sarkvidéki tengerektől a távoli korallzátonyokig Földünk minden óceáni élőhelyén forgatott már. Most régi munkatársával, Colin Butfielddel mesélnek az utolsó nagy vadonról, az óceánról, amely formálja a szárazföldet, ahol élünk, szabályozza az éghajlatot és oxigént állít elő.

Megismerünk nyolc egyedülállóan különleges sós vízi életkörnyezetet, úszkálunk a kelperdőkben, a mangrovefák között vagy a korallzátonyok körül, és lemerülünk közel 11 ezer méterre, bolygónk legkevésbé ismert ökoszisztémájának legrejtettebb mélységeibe. Csodálatos felfedezőútra indulunk a levesteknősök és a kék bálnák, a bohóchalak és a vérhasú fésűsmedúzák, a vámpírtintahal és a bizarr tengeri uborka, a „fejetlen csirkeszörny” világában.

Az Óceán a David Attenborough-ra jellemző melegséggel, tudással és áhítattal mutat meg egy kétségbeejtően sérülékeny, egyben bámulatosan ellenálló világot, amely elképesztő öngyógyító képességgel rendelkezik. Még nincs késő ahhoz, hogy helyreállítsuk eredeti, romlatlan állapotát. Ha tisztelettel bánunk velük, óceánjaink minden képzeletünket felülmúlóan gazdaggá és csodálatossá válhatnak.

„Szerencsés vagyok, amiért már csaknem száz évet megélhettem. Ez alatt az idő alatt több mindent tudtunk meg az óceánokról, mint az emberiség történelme során bármikor. Az óceánkutatás olyan természeti csodákat tárt fel, amikről az 1930-as években egy kisfiú nem is álmodhatott. A technológia fejlődése lehetővé tette, hogy úgy vegyük filmre az állatok viselkedését, ahogy pályafutásom elején még elképzelni sem bírtam volna – és olyan mértékben változtattuk meg az óceánokat, hogy a következő száz évben a vízi életformák tömeges kihalásának vagy bámulatos újjáéledésének leszünk majd szemtanúi.”

„A bolygó felfedezésével eltöltött hosszú életem során megőriztem abbéli meggyőződésemet, hogy minél jobban csodáljuk és minél mélyebben megértjük a természetet, annál több remény van arra, hogy megmentsük – és magunkat is.”


David Attenborough idén töltötte be a 99. életévét, és egészen elképesztő, példa értékű karriert tudhat a magáénak: nemcsak természetfilmesként, de íróként is sok jelentős alkotást tudhat már a magáénak, és alkotásaiban – legyenek azok könyvek vagy filmek – nemcsak a bolygónk szépségeire hívja fel a figyelmet, de a természeti környezetünk megóvására is nagy hangsúlyt fektet. Bár már nem fiatal, továbbra sem tétlenkedik: az óceánok világnapja alkalmából jelent meg a legújabb, óceánokról szóló sorozata, és néhány héttel korábban pedig az ugyanezt a témát kicsit más aspektusból megközelítő könyve, mely szintén az Óceán címet kapta.

Ez a könyv azért is volt igazán érdekes számomra, mert néhány éve az Egy élet a bolygónkon olyan nagy hatást tett rám, amelynek még ma is érzem az utózöngéit. Nemcsak megdöbbentett, de a természetvédelemről való gondolkozásomat is átalakította ez a kötet, amely ötvözte Attenborough világról való elképesztő tudását, személyes élményeit és élettapasztalatait. Az Óceán egy kevésbé életrajzi, de nem kevésbé izgalmas kötet, melyben a nagy természetfilmes az óceánról mesél.

A könyv nyolc nagy fejezetből áll, amelyek mindegyike bemutat egy-egy óceáni életközösséget, a színes korallzátonyoktól a titokzatos mélytengerekig. Ezekből a részekből megismerhetjük az adott közösség működését, néhány különleges fajt, és egy-egy olyan pozitív példát a világból, amely bemutat egy, az adott életközösség védelméért tett sikeres intézkedést. Ezek a történetek gyakran a világ eldugott pontjaira kalauzolnak minket, és megmutatják, hogy ha helyesen bánunk a vizekkel, akkor az itt élő organizmusok meghálálják nekünk, és az életközösségek akár elképesztő sebességgel képesek regenerálódni.

Az izgalmas tényeket és különleges fajokat leíró szöveg természetesen nem lenne az igazi, ha nem színesítenék Attenborough közel száz éves élettapasztalatának emlékei. A szerző feleleveníti az adott életközösségekhez kapcsolódó tapasztalatait is a fejezetekben, így többet tudhatunk meg néhány izgalmas filmes jelenete forgatásáról, vagy akár a mélytengeri merüléséről.

„A sarkvidékeket örök jég borítja” – jelentem ki 1983-ban Az élő bolygó című sorozatban. Jóval később, amikor 2009-ben, A fagy birodalma című sorozat forgatásakor ott állok az Északi-sarkon, azon töprengek, hogy ez a hely az elkövetkező néhány évtizedben olykor jégmentessé is válhat, ha nem lassítjuk le a globális felmelegedést. Ma, vagy 15 évvel később, már semmi kétség sem fér hozzá, hogy a jégsapka, így maga a Föld északi pólusát borító jég is, teljesen el fog tűnni a nyári hónapokban, és ezt már semmiféle emberi erőfeszítéssel nem tudjuk megakadályozni. Ahhoz már túl késő. Természetesen ma is mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy elejét vegyük a még szélsőségesebb felmelegedésnek, de ami a fagyott Jeges-tengert illeti, amelynek jegén egykor ácsorogtam, már nem az a kérdés, hogy bekövetkezik-e az olvadás, hanem az, hogy mikor.

Az Óceán a pozitív példáknak köszönhetően némiképp derűlátóbb képet fest a világ helyzetéről, mint az Egy élet a bolygónkon, ám nem titkolja el a szomorú valóságot sem: a szerzőpáros beszél a világméretű környezetszennyezés hatásairól, így többek között kihalófélben lévő fajokról, olvadó jégtáblákról, katasztrófákról, amelyeket már nem kerülhetünk el – és olyanokról is, amelyeket talán még igen. Az egész kötet egyszerre szomorú és inspiráló, de kulcsot is ad a bolygónk megmentéséhez – remélem, hogy ezt a kulcsot megragadják a jelen és a jövő döntéshozói.

A környezetvédelem igazán szívügyem, és Attenborough egy olyan személy, akit rendkívül nagyra tartok, és munkásságát szívesen követném a következő 99 évben is. Keserédes volt olvasni ezt a könyvet annak tudatában, hogy Attenborough már nem fogja látni a munkája gyümölcsét, és azt, hogy sikerült-e elültetnie a magvakat azok fejében, akik változást hozhatnak a világba. De fantasztikus látni és olvasni az ő elképesztő életéről – szerencsére még van néhány könyve, és még annál is több filmje, amelyet elolvashatok. Ha te is szereted Attenborogh munkásságát, érdekel a természetvédelem, vagy egyszerűen csak a vizek élővilága, akkor biztosan nem választhatnál jobb könyvet, mint az Óceán. Olvasd, és szeresd te is.

Értékelés:

Nézd meg a film előzetesét: