Értékelés

Ashley Poston: Hét év távolság

A Hét év távolság fülszövege:

Megtörténhet, ​hogy átéled életed legrosszabb napját, és ki kell találnod, hogyan tovább. Clementine West számára a megoldást a munkájába való teljes beletemetkezés jelenti. Egy könyvkiadó sajtósaként gyakorlatiasan éli az életét, nem törődve az imádott nagynénjétől, Analeától tanult butaságokkal – például, hogy az életet jelentéssel kell megtölteni, vagy hogy kergesse a holdat. Clementine inkább két lábbal áll a földön, és óvja a szívét. Az elmúlt hat hónapban sikerült is neki.

Aztán amikor beköltözik néhai nagynénje lakásába, és váratlanul egy idegent talál a konyhában – egy kedves tekintetű, délies akcentussal beszélő férfit, aki rajong a citromos pitéért –, meginog gondosan kitalált menekülési stratégiája. Ugyanis van valami a férfiban, aminek korábban képtelen lett volna ellenállni. És könnyen lehet, hogy most sem lesz képes.

Csakhogy a férfi a múltban él. Egész pontosan hét évvel korábban. Clementine pedig hozzá képest hét évvel előrébb a jövőben. Hallotta a nagynénjétől, hogy a lakás egy hurok az időben, ahol egybefolynak a pillanatok, akár az akvarell színei. Ahogy azt is, hogy a szerelemben nem az idő számít – hanem az időzítés.

Clementine pedig attól tart, hogy hét évvel elkésett.


A Magnólia Kiadó jelentette meg Ashley Poston: Hét év távolság című regényét, mely egy varázslatos időutazásra visz, megmutatja hogyan találkozhat a múlt és a jelen a szerelem segítségével. Kövesd az állomásokat  és a játék megfejtéséért cserébe meg is nyerheted ezt a megható, egyben felemelő történetet a kiadó felajánlásában. 

A Halott romantikát a szerző első, magyarul megjelent kötetét nem olvastam, de a Hét év távolság kihagyhatatlannak tűnt, mert a Ház a tónál című filmet idézte fel bennem, amit nagyon szeretek. Egyszerre nagyon vártam ezt a könyvet, és féltem tőle, hogy a karácsonyi időszakban, amikor főként habos-babos romantikusokat olvasok, nem fog betalálni nálam a sztori. De kár volt aggódnom: a Hét év távolság egy nagyon-nagyon jó élmény volt számomra.

A történet főszereplője Clementine, aki nemrég vesztette el az imádott nagynénjét, és azóta csak a munkájának él: egy könyvkiadó sajtósaként dolgozik, és minden erejével igyekszik hírverést csapni a szerzői körül. Ám egy nap a nagynénje lakása – ahová még csak most költözött be – különös tréfát űz vele: megjelenik egy férfi, akiről gyorsan kiderül, hogy hét évvel korábban él. A lakás ugyanis képes visszavinni a lakóját pontosan hét évvel korábbra.

„A változás nem mindig rossz, erről a nagynéném is meg volt győződve. Ugyanakkor nem is mindig jó. Lehet akár semleges is… vagy elviselhető. Változnak a dolgok, változnak az emberek.”

Az időutazós történetektől mindig félek egy kicsit, de itt remekül oldották meg ezt a szálat, anélkül, hogy ellentmondásba keveredett volna a szerző. Analea, Clementine nagynénje természetesen szintén tudott a lakás varázserejéről, sőt, egy romantikus kalandba is keveredett általa, így Clementine számára mindig kikötötte, hogy ne essen szerelembe ebben a lakásban. A lány azonban egyre inkább kezdi elfelejteni ezt a jó tanácsot, és a helyzetet tovább bonyolítja, hogy Iwan – a titokzatos fiú – a jelenben is felbukkan, immár hét évvel idősebben.

A két főszereplő között nagyon jól működött a kémi, és mindkét szálat nagyon élveztem, amelyen találkozgattak. Iwan jelenbeli és múltbeli karaktere szükségszerűen nem ugyanolyan, és izgalmas volt, ahogy Clementine felfedezi a különbségeket vagy épp a hasonlóságokat a fiatalabb és az idősebb verzió között. Ezzel együtt a könyv erősen felhívja a figyelmet arra, hogy mennyit tud változni az ember néhány év alatt, úgy, hogy a lényege végülis mégiscsak ugyanaz maradjon. Nem ez azonban az egyetlen fontos téma a könyvben: a karrier és az önmegvalósítás mellett a gyászfeldolgozás is fontos szerepet kap, sőt, az öngyilkosság témaköre is szóba kerül.

„Az ember nem szokta megjegyezni a jelentéktelen részleteket, hisz nem gondolja, hogy utoljára hallja valakinek a hangját, utoljára látja a mosolyát, utoljára érzi az illatát. A fej soha nem emlékszik arra, amit a szív utólag szeretne feleleveníteni.”

A regényben nagyon szép jelenetek vannak, amelyek a főzéshez és az evéshez kapcsolódnak – a borító citromos dizájnja is egy süteményre utal. A könyv nagyon szépen mutatja meg, hogy az ételek képesek közelebb hozni egymáshoz az embereket, vagy épp emlékeket idéznek fel bennünk. Iwan séfként dolgozik, ezért különösen határozott elképzelése van az étel fontosságáról: a jó étel alatt nem csak a finom ennivalót érti, hanem azt, amelyhez lelkileg is kapcsolódni tudunk. 

Clementine munkája, a könyvkiadás már sokkal kevésbé kerül fókuszba – a könyvkiadás kapcsán sokkal inkább ajánlanám a Sárga című regényt -, igazából csak a könyvkiadói marketingbe pillanthatunk be, de abba sem gyakran. Ez önmagában még nem lett volna probléma, viszont az, ahogy Clementine munkájához való hozzáállása megváltozik a könyv során, az nekem egy kicsit megalapozatlan volt. Nem áll hozzám közel az a gondolat, hogy a magánéleti boldogsághoz el kell engedni a kariert, márpedig egy kicsit ezt az üzenetet kaptam most ettől a könyvtől.

Az apró hibák ellenére a Hét év távolság egy nagyon izgalmas és sokoldalú romantikus könyv volt, amely azonban sokkal több volt a zsáner jellemző regényeinél. Az időutazós, mágikus realista vonal pedig még inkább izgalmas színt vitt a történetbe – van még itthon néhány hasonló könyvem, most már ezeket is mihamarabb el szeretném olvasni. Ha szeretitek a kicsit elgondolkodtatóbb romantikus regényeket, akkor a Hét év távolságban nem fogtok csalódni!

Értékelés:

Ha kedvet kaptál a könyvhöz, itt beszerezheted!

NYEREMÉNYJÁTÉK

A regény meghatározó jellemzője az idősíkok keveredése, mely népszerű téma a filmek között is. Találjátok ki a képek alapján a film illetve sorozat címeket! A feladat a szokásos, a megoldást írjátok be  a rafflecopter doboz megfelelő sorába.

Figyelem! A kiadó csak magyarországi címre postáz! A nyerteseknek 72 óra áll rendelkezésére, hogy a megkapott értesítő levélre válaszoljanak, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk.

Feladat:

(Ha nem látod a képet, kattints ide!)

a Rafflecopter giveaway

A turné állomásai:

12.09 Kelly & Lupi olvas
12.11 Olvasónapló
12.13 Fanni’s Library
12.15 Zakkant olvas
12.17 Hagyjatok! Olvasok!
12.19 Utószó
12.21 Csak olvass!

A könyv adatai:

Kiadó: Magnólia
Kiadó székhelye: Budapest
Kiadás éve: 2024
Oldalszám: 336
Kötés: Puhatáblás
ISBN: 9789635982608
Fordította: Heinisch Mónika
Megjelenés időpontja: 2024. november 7.