Októberi összegzés – 2024
El sem hiszem, hogy máris eltelt az október – még épp csak most kerültem őszi hangulatba, de már lassan a karácsonyra készülődhetek. Nem mintha panaszkodnék, hiszen már több karácsonyi hangulatú könyv is várja a polcomon, hogy ünnepi hangulatba repítsen. Addig is, nézzük az októberi olvasmányaimat!
Ebben a hónapban összesen 8 könyvet fejeztem be – köztük 3 hangoskönyv volt –, de ennél jóval többet olvastam, ugyanis a hónap második felét egyértelműen Samantha Shannon regénye, A leszálló éj napja uralta. Ezt a közel 1000 oldalas kötetet azonban nem sikerült októberben befejeznem, hála egy megfázásnak, ami miatt a hónap utolsó napjaiban egyáltalán nem tudtam olvasni. De így sikerült 8 szuper történetet megismernem a hónapban.
Bonnie Garmus: Minden kémia
Elizabeth Zott nem egy átlagos nő. Sőt, biztosan kikérné magának, ha bárki úgy gondolná, hogy létezik átlagos nő.
De a 60-as években a Hastings Kutatóintézet csupa férfiból álló tudóscsapatának igen ódivatú fogalmai vannak a nemek egyenlőségéről. A kivétel Calvin Evans, a magányos, zseniális, Nobel-díjra jelölt mizantróp, aki beleszeret Elizabeth elméjébe… is. Csodásan működik köztük a kémia.
Csakhogy az élet ugyanúgy kiszámíthatatlan, mint a tudomány. Elizabeth néhány évvel később már egyedülálló anyaként próbál boldogulni, és bár nem tervezte, de tévésztár lesz: ő vezeti Amerika legkedveltebb főzőműsorát, a Finom falatok hatkort. Forradalmi, különc hozzáállása a főzéshez („elegyítsünk egy evőkanál ecetsavat egy csipet nátrium-kloriddal”) rengeteg rajongót szerez. De ennek nem mindenki örül. Elizabeth Zott ugyanis nemcsak főzni tanítja a nőket, hanem arra bátorítja őket, hogy igenis borítsák fel a status quót.
Ismerd meg te is a különc tudós nőt, aki mindig vállalja önmagát!
Még szeptemberben kezdtem el hallgatni a Voiz alkalmazásban a Minden kémiát, amely végülis egy meghatározó olvasmány volt számomra az idei könyveim közül. Egy kellemes chick-lit történetre számítottam, de egy sokkal izgalmasabb, komolyabb és mélyebb történetet kaptam, egy nagyon szimpatikus és különleges főhőssel, aki annak ellenére is megtesz mindent a boldogulásért, hogy rendre keresztbe húzzák a számításait – azok, akik nem látják, hogy nőként is ugyanannyira érvényesek lehetnek a gondolatai, mint a férfiaknak. Írok majd bővebb értékelést is a könyvről, de addig is: olvassátok el ezt a különleges könyvet!
Samantha Shannon: Csontszüret
2059-ben járunk, a Scion Köztársaság két évszázada radikálisan kampányol minden és mindenki ellen, ami szerintük természetellenes. Európa több nagyvárosát sikerült uralmuk alá hajtaniuk. Paige Mahoney Londonban él, magas posztot tölt be a szervezett bűnözés világában, egy Hét Pecsét nevű sejtben. Paige álomjáró, vagyis egy ritka, félelmetes hatalmú látnok. Behatol mások tudatába, így szerez értesüléseket. Az alvilág egyik könyörtelen vezérének, a Fehér Béklyózónak a jobbkeze.
A Scion Köztársaság törvényei szerint az álomjáró már a puszta létével is bűncselekményt, mégpedig hazaárulást követ el.
Paige-et letartóztatják, és olyan hatalmasságokkal találkozik, akik még a Scion vezetőinél is elvetemültebbek. Fogvatartóinak terveik vannak vele a ritka, különleges képességei miatt. Paige-nek minden erejét mozgósítania kell a túlélésért, a kiszabadulásért. Az ellenségeiben kell megbíznia.
A Csontszüret nemcsak a csodaszép küllemének köszönhetően lett a polcom egy kiemelt tagja, hanem a története miatt is, hiszen Samantha Shannon egy nagyon izgalmas, aprólékos és összetett világot tár ebben a könyvben az olvasó elé. Én nem olvastam a régi kiadást, de nagyon örülök, hogy újra megjelenhetett ez a történet, mert Samantha Shannon gyorsan az egyik kedvenc írómmá vált – csak győzzem olvasni a hatalmas köteteit. A regény folytatása, A Mímes rend, novemberben kerül majd sorra nálam.
Agatha Christie: Gyilkosság az Orient exresszen
A híres Orient Expressz a hóban vesztegel. Az egyik utas holtan fekszik a kabinjában, testét tizenkét késszúrás járta át. Az ajtó belülről zárva. A vonaton tizenkét utas maradt, a legkülönbözőbb társadalmi osztályból és nemzetiségből, ám mind egyre idegesebbek. Vagy van más is, ami összeköti őket?
Hercule Poirot, a legendás nyomozó csak a kis szürke agysejtjeire támaszkodhat a hóviharban rekedt luxusvonaton. Egyetlen dolog biztos: a gyilkos az utasok közt van, és Poirot-nak meg kell találnia, mielőtt újra lesújt…
A horror és thriller könyveket nem igazán szeretem, mégis vágytam októberben egy kis borzongásra, így egy olyan klasszikus krimit vettem elő, amelyet valószínűleg rajtam kívül szinte mindenki olvasott már. Nagy meglepetésemre a Gyilkosság az Orient expresszen fantasztikus élmény volt, és egy meglepően fordulatos regényt ismerhettem meg, annak ellenére, hogy épp egy bezárt, kis térben, egy vonaton játszódik a történet. A regényt hangoskönyvben hallgattam meg, de egyszer szeretném majd könyv formában is elolvasni, miközben már kinéztem néhány másik történetet is az írónőtől.
Heather Fawcett: Emily Wilde atlasza a Másvidékről
Emily Wilde nagyszerű tudós, aki nemrég írta meg a világ első átfogó tündérenciklopédiáját. Kalandjai során a rejtettek számos titkára fényt derített, mint ahogy tudóstársát és korábbi riválisát, Wendell Bamblebyt is leleplezte.
Mert Bambleby nemcsak őrjítően megnyerő férfi, hanem száműzött tündérkirály is egyben, aki mostohaanyja elől menekülve a birodalmába visszavezető ajtót keresi. S amíg nem jár sikerrel, Emily nem áll készen arra, hogy elfogadja a házassági ajánlatát – gyengéd érzései ellenére jól tudja, hogy egy tündért szeretni veszélyes dolog.
Mindeközben Emily új célt is kitűz maga elé: meg szeretné rajzolni a különböző tündérbirodalmak térképeit. A kutatásai előkészítése közben pedig Bambleby ismét bajba sodorja, amikor Cambridge-t megszállják a mostohaanyja által küldött orgyilkosok. Kettejükre új kalandok várnak az osztrák Alpok festői vidékén, ahol Emily szerint Bambleby birodalmának ajtaja is rejtőzhet, melynek megtalálása segíthetne a férfinak megmenekülni családja gyilkos cselszövései elől.
Heather Fawcett nagy sikerű trilógiájának második részében Emilyre ismét nagy veszély vár. Minden erdőben és hasadékban veszedelmes szerzetek leselkednek rá, miközben nemcsak a tündérajtók, de szívének rejtélyes működését is meg kell fejtenie, mielőtt kifut az időből.
Az év elején olvastam Emily Wilde tündérenciklopédiáját, amely egy nagyon kellemes cozy fantasy olvasmány volt, így nagyon örülök, hogy a kiadó máris elhozta a trilógia második részét, Emily Wilde atlasza a Másvidékről címmel. Ez a könyv is nagyon hangulatos, és kifejezetten jó humorú olvasmánynak bizonyult, azonban sajnos nekem hozta a második könyvekre jellemző hibákat. Bízom benne, hogy a hamarosan érkező harmadik rész kárpótolni fog majd.
Zalka Csenge Virág: A néma istennő
Zalka Csenge Virág régész és mesemondó első kifejezetten felnőtteknek szóló gyűjteményében a görög-római mitológia ismeretlen ösvényeire invitálja az olvasót. Ebben a kötetben olyan történetek szerepelnek, amelyek ritkán kapnak helyet népszerű, olvasmányos könyvekben – az évszázadok során elkallódott izgalmas mítosztöredékek vagy ismert mítoszok meglepő változatai. Találkozhatunk például egy alternatív magyarázattal arra, hogyan vált Akhilleusz sarka sebezhetővé egy csontátültetésnek köszönhetően, vagy egy istennővel, aki sikeresen visszaverte Zeusz erőszakos udvarlását. Fény derül a trójai háború titkos eredetére, Párisz első feleségének és Szép Helénének vetélkedésére, és egy hősre, akit Odüsszeusz kiíratott az Íliászból. Az eredeti ókori forrásokból újramesélt történetek szórakoztatnak, elgondolkodtatnak, és színesítik a mitológiáról alkotott képünket.
A hónap egyik színfoltja volt Zalka Csenge Virág új kötete, mely kifejezetten felnőtteknek íródott, és elfeledett, vagy alig ismert görög-római mítoszokat mesél el. A látszólag rövidke könyvben nagyon sok mitológiai történet kerül elő, amelyekkel nem találkozhatunk a legtöbb könyvben. Mindezt pedig Zalka Csenge Virág olvasmányos, szinte mesélői stílusában fedezhetjük fel.
Ellery Adams: Titkok Könyvklubja
A Csodakönyvek igazán különleges könyvesbolt. Nemcsak azért, mert egy régi vasútállomás épületében működik, hanem mert a tulajdonosa, Nora Pennington gyógyszer helyett könyveket „ír fel receptre” azoknak, akiknek szükségük van rá. Márpedig a gyógyfürdőjéről híres kisvárosban, Miracle Springsben sok gyógyulni vágyó lélek akad. Ugyanezt tapasztalja a szomszédos pékségben – a Mézeskalács Házikóban – Hester is, aki személyre szabott vigaszsütivel vidítja fel letört vendégeit.
Egy napon egy üzletember kéri Nora szakértő segítségét, de a férfi nem jut el a megbeszélt találkozóra, mert elgázolja a vonat. Norát megrázza az eset, ezért Hesterrel és két barátnőjükkel elhatározzák, hogy kiderítik az igazságot, ugyanis biztosak benne, hogy nem baleset történt, hanem gyilkosság. Nemrég indult könyvklubjuk így egy csapásra nyomozóklubbá alakul, és belevetik magukat a szövevényes ügybe. Hamar ráébrednek, hogy ehhez a feladathoz minden bátorságukra és leleményességükre szükség lesz, és hogy a támasz, amelyet egymásnak nyújtanak, sok mindenen átsegíti őket. Mert nem csak a bűnözőknek vannak ám titkaik…
A Titkok Könyvklubja egy új sorozat nyitódarabja, amelynek főszereplői egytől egyig erős nők. Műfaját tekintve egy csipetnyi romantikával fűszerezett, rafinált, modern krimi, amitől ráadásul garantáltan kedvünk támad lefosztani egy könyvespolcot, és elmerülni a regények csodálatos világában.
Agatha Christie könyvén felbuzdulva ismét krimit kerestem a Voiz kínálatában, és mi is lehetne nekem testhezállóbb, mint egy cozy krimi? A Titkok Könyvklubjára esett hát a választásom, mely ismét remek szórakozást nyújtott, habár ez már sokkal inkább chick-lit hangulatú volt, mint a Minden kémia. A történet egy kisvárosban játszódik, ahol négy nő próbál megoldani egy különös gyilkosságsorozatot, miközben egymáshoz is egyre közelebb kerülnek. Bár a történet kellemes élmény volt, most először fordult velem elő, hogy a felolvasás elvett az élvezeti értékből, ugyanis nagyon nem tetszett az a hanghordozás és beszédstílus, amelyet a felolvasó a karaktereknek adott. Hagyományos könyv formájában azonban kifejezetten ajánlom a regényt!
Debbie Tung: Happily Ever After & Everything In Between
From the bestselling author of Quiet Girl in a Noisy World and Book Love comes a funny and adorable collection of comics about married life, specifically an introvert married to an extrovert! Debbie Tung’s tender, funny, and utterly relatable comics are the perfect gift for anyone in a relationship.
The comics in Happily Ever After & Everything In Between may be inspired by Debbie Tung’s marriage to her extrovert husband, but any couple can relate to increasingly relaxed anniversaries, slowly seeing more of each other’s weird sides, or the punishment for taking care of your sick loved one (catching whatever they had). Happily Ever After humorously captures what everyday love looks like—both the sweet moments and the mundane—making it a fitting gift for weddings, anniversaries, and Valentine’s Day.
A hónap végén szert tettem egy Scribd előfizetésre, és ennek köszönhetően becsúszott még egy képregény az olvasmányaim közé. Debbie Tung neve egy másik képregényéről volt ismerős (Quiet Girl in a Noisy World), de ezt nem találtam meg a platformon, így egy másik kis képregényt olvastam el tőle, amely apró, vicces vagy szeretettel teli momentumokat emel ki az elbeszélő párkapcsolatából. Bár én már sok hasonlót olvastam – például a Chatana gyűjteményes kötete, vagy az Ez egy ilyen nap is hasonló volt –, és ezekhez képest nem igazán adott újat ez a könyv, azért nem bántam meg, hogy elolvastam, mert kellemes kikapcsolódás volt.
Helena Kraljič: A karácsonyi titok
Ebben a csodásan illusztrált mesekönyvben az állatok pont olyanok, mint mi emberek, akik azt szeretnénk, hogy a karácsony a lehető legcsodálatosabb ünnep legyen. Mókus Mónika mogyorót gyűjt, Róka Rozi mézeskalácsot süt, mindenki békésen készülődik, de valaki elcseni az összes dekorációt! Ki lehet a tolvaj és miért tesz ilyet? A titkokra fény derül, a rejtély megoldódik, és olvasás közben közösen fogalmazhatjuk meg azt is, hogy mi a karácsony legfontosabb üzenete.
Helena Krajlic bájos hősei Jane Chapman rajzaival elevenednek meg ebben az örökérvényű karácsonyi történetben.
Egy kis karácsonyi hangolódás is belefért már az októberbe, ugyanis amikor megérkezett hozzám A karácsonyi titok, nem tudtam várni vele, és azonnal el is olvastam ezt a rövid könyvecskét. A mese viszonylag egyszerű volt, ám kifejezetten aranyos, így kisgyerekeknek kiváló választás lehet karácsonyra ez a csodaszép kötet.
Októberben elolvasott könyvek száma: 8
Elolvasott oldalak száma: 1304 (nem számítva a hangoskönyveket)