Susan Dennard: Truthwitch – Igazságboszorka
Fülszöveg:
Együtt megválthatjuk a világot?
Boszorkaföldén majdnem olyan sokféle varázserő létezik, mint ahányféle módon bajba lehet keveredni – és a mindenre elszánt Safiya és Iseult ezt mindenkinél jobban tudja.
Safiya igazságboszorka, vagyis képes az igazságot megkülönböztetni a hazugságtól. Nagy hatalommal járó varázserő az övé, olyannyira, hogy egyesek még a gyilkosságtól sem rettennének vissza, ha így a saját oldalukon tudhatnák. Ez különösen igaz a nemességre, arra a társadalmi rétegre, ahová Safi is tartozik. A lánynak ezért titokban kell tartania a képességeit, nehogy bábuvá váljon a birodalmak közti játszmában.
Iseult fonálboszorka, aki látja az életeket átszövő fonalakat – a saját szívéből kiinduló fonalak azonban láthatatlanok számára. Az ő és Safi közt szövődött különös barátságnak köszönhetően a kitaszított lány egy vakmerő kalandokkal teli életbe csöppen, amelyben hűvös nyugalma tökéletes ellenpontja Safiya forrófejű, lobbanékony természetének.
A két lány nem vágyik másra, mint szabadon élni az életet, ám Boszorkafölde fölött a háború fellegei gyülekeznek. Safinak és Iseultnak egy bosszúszomjas vérboszorkával a nyomukban császárokkal, hercegekkel és zsoldosokkal kell megküzdenie, akik bármit megtennének azért, hogy megkaparintsanak egy igazságboszorkát. Vajon az eszes Merik herceg mennyire tud a segítségükre lenni?
Hagyd, hogy elvarázsoljon!
A Könyvmolyképző elhozta nektek Susan Dennard New York bestseller listás sorozatának, a Boszorkaföldének az első részét, az Igazságboszorkát. Tartsatok a Blogturné 7 bloggerével, olvassátok el az értékeléseket, a sorozathoz tartozó extrákat és nyerjétek meg a kiadó által felajánlott 3 könyv egyikét!
Az utóbbi időben egyre kritikusabbá váltam a YA-fantasykkal kapcsolatban, hiszen egyrészt rengeteget olvastam, másrészt egyre több ilyen típusú könyv jelenik meg. Éppen ezért válogatom meg mostanában már nagyon, hogy milyen YA-fantasyt olvasok el. A Truthwitch – Igazságboszorka azonban kivételes kötetnek tűnt – ezt bizonyították az első értékelések is a regény magyar változatáról -, így arra jutottam, hogy ez a regény érdemes lehet a figyelemre. Ez részben igaz is, ám mindent összevetve eléggé kettős érzéseim maradtak a történettel kapcsolatban a könyv végére.
Először azonban mindenképp a pozitívumokra térnék ki! Nagyon tetszett ugyanis, hogy a történet főszereplője két lány, Iseult és Safi, akik bár nem állnak vérségi kapcsolatban, igaz barátok, fonáltestvérek, akik a kötet során egyre inkább bebizonyítják, hogy milyen erős is lehet a barátság. A regényben a szerelem nem kap fontos szerepet, ami a YA-könyveknél ritkaság, de éppen ez az, ami kivételessé teszi az Igazságboszorkát: egy olyan kapcsolatot mutat be, amely akár még a szerelmen is túlmutathat.
„Safi nem szabadságra vágyott, hanem arra, hogy hihessen valamiben – egy olyan díjban, amiért megéri futni és harcolni, és küzdeni, történjék bármi.
Végre megtalálta a díját. Nubrevnáért futott. És Merikért. Iseultért. Kullenért és Ryberért és Mathew-ért és Habimért, de mindenekelőtt: saját magáért.”
A szereplők szerencsére azonban nemcsak együtt, hanem külön-külön is izgalmasak voltak. Bár a címszereplőnk, az igazságboszorka Safi, a könyv olvasása után úgy érzem, hogy sokkal többet tudtunk meg a fonáltestvéréről, Iseultról, aki egy rövid epizód erejéig a szülőföldjére látogat, így megtudjuk, hogy honnan jött, és hogy a kirekesztés és a babonás félelmek hogyan vezettek végül oda, hogy el kellett hagynia az otthonát. Iseult fonálboszorka, aki az embereket összekötő fonalakat látja, illetve valamilyen módon látja az érzéseiket és a hangulatukat is. Bár a lány többször elmondja, hogy az ő varázsereje nem túlzottan erős – nem tud fonálkövet készíteni – számomra mégis sokkal értékesebbnek és hasznosabbnak tűnt ez az erő, mint Safié, aki arra képes, hogy megállapítsa, ha az emberek hazudnak neki.
Mindkét lány nagyon erős női karakter, ami további plusz pont volt nálam, ugyanakkor a hősnők nagyon mások: míg Safi forrófejű, hirtelen, de igazán bátor is, addig Iseult sokkal megfontoltabb és elővigyázatosabb, de nehezen cselekszik a váratlan helyzetekben. Talán ez a különbség is az oka, hogy Iseult közelebb állt hozzám, ugyanis vele több közös pontot éreztem, mint Safival. A köztük lévő szeretet és megértés mégis arra késztetett, hogy mindegyik lány sorsát fontosnak érezzem, és szurkoljak nekik, miközben ezernyi kalandon mennek keresztül.
Az ezernyi kaland azonban itt nemcsak szófordulat: Iseult és Safi már az első oldalon bajba keveredik, és a szálak – vagy úgy is mondhatnám, hogy a fonalak – újra és újra, egyre jobban összekuszálódnak a történet során. A rengeteg esemény, és az állandó rohanás, amely könyvben van, azonban sajnos oda vezetett, hogy rengeteg kérdés függőben maradt. Hiába lett volna nagyon érdekes a Truthwitch világa, és hiába vannak jó ötletek a könyvbe, folyamatosan azt éreztem, hogy az író nem tudja kiaknázni a lehetőségeket, és nemcsak hogy nem dolgozza ki megfelelően a részleteket, de egyes momentumok kifejezetten feleslegesek is voltak. Hiába olvastam közel ötszáz oldalt az Igazságboszorka világából, mégsem tudom, hogy milyen boszorkák vannak, hogy honnan is ered ez a varázserő, melyből nem részesedik mindenki.
Összességében talán azt mondhatnám, hogy a szerző túl sok mindent próbált belesűríteni a könyvbe, túl sok volt a fordulat, és ennek a világépítés a karakterek látták kárát. Pedig az ötletek jók voltak, és akár egy remek könyv is születhetett volna belőlük, de így túlságosan zavarosnak éreztem a regényt, és emiatt sokszor nehezen, lassan ment az olvasás, nem beszélve arról, hogy igazából nem volt sem eleje, sem vége a történetnek, kicsit olyan érzésem volt, mintha egy sorozat második kötetét olvasnám. Mindennek ellenére nem bántam meg, hogy elolvastam az Igazságboszorkát, mert a szereplők tényleg érdekesek voltak, és az, hogy ebben a történetben nem a szerelem, hanem a barátság került középpontba, egyértelműen kiemeli a könyvet a többi közül. Meglátjuk, hogy vevő leszek-e a második részre.
Értékelés:
Ha kedvet kaptál a könyvhöz, itt beszerezheted!
NYEREMÉNYJÁTÉK
A sorozat első részében a főszereplőink sok időt töltenek tengeren. Így a játékunk is a tengerekhez kapcsolódik. Minden blogon találtok egy leírás egy tengerről. Megfejtésül a tengerek nevét írjátok be a Rafflecopter megfelelő sorába.
Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.
Feladat:
Délkelet-Európa és Kis-Ázsia között található, a Földközi-tengerhez a Boszporuszon és a Márvány-tengeren keresztül kapcsolódik, az Azovi-tengerhez pedig a Kercsi-szoroson át. A Hét tenger egyike.
a Rafflecopter giveaway10. 04. Kelly &Lupi olvas – extra
10. 06. Hagyjatok! Olvasok!
10. 08. Dreamworld – extra
10. 10. Utószó
10. 12. Kelly & Lupi olvas
10. 14. Sorok között
10. 16. Spirit Bliss Sárga könyves út
10. 18. Könyv és más
10. 20. Dreamworld
10. 22. Hagyjatok! Olvasok! – extra