Avi Loeb: Földönkívüli
Fülszöveg:
A Harvard egyik legjobb csillagásza elénk tárja vitákat kiváltó elméletét arról, hogy a naprendszerünket nemrégiben egy távoli csillagrendszerben élő, fejlett földön kívüli civilizáció látogatta meg.
2017 végén egy hawaii obszervatórium kutatói megpillantottak egy objektumot, amely a naprendszerünk belsejében száguldott, méghozzá olyan gyorsan, hogy csak egy másik csillagról érkezhetett. Avi Loeb, a Harvard csillagászati tanszékének vezetője bebizonyítja, hogy az ’Oumuamua névre keresztelt jelenség nem lehetett aszteroida; ahhoz túl sebesen mozgott, túl furcsa pályán haladt, és nyomát sem mutatta gázképződésnek vagy szétesésnek. Szerinte csak egyetlen lehetséges magyarázat képzelhető el: az objektum egy távoli, földön kívüli civilizáció fejlett technológiai eszköze.
Ebben a könyvében Loeb végigvezeti az olvasót naprendszerünk első bizonyítottan csillagközi látogatójának izgalmas történetén. Felvázolja nagy felzúdulást kiváltott elméletét és annak jelentőségteljes következményeit, amelyek mind a természettudományra, mind a vallásokra, mind fajunk és bolygónk jövőjére hatással lehetnek. A Földönkívüli elgondolkodtató útja a tudomány, a téridő és az emberi képzelet legtávolabbi zugaiban azt sugallja az olvasóknak, hogy a határ a csillagos ég, és hogy érdemes nyitott elmével elgondolkodni azon, amit ott találhatunk. Bármilyen különösnek is tűnik.
2017. október 19-én megjelent a naprendszerünkben egy objektum. Az Oumuamua rengeteg olyan tulajdonsággal rendelkezett, amelyet a tudósok nem tudtak hová tenni. Avi Loen, a Harvard Egyetem csillagászati tanszékének vezetője azt állítja, lehetséges, hogy az objektum bizonyíték rá, léteznek más értelmes lények is rajtunk kívül a világegyetemben. Az érveit, teóriáit, bizonyítékait tárja elénk Földönkívüli – Egy idegen civilizáció első nyomai című könyvében, melyet az Agave kiadó adott ki 2021-ben. Ezúttal három bloggerünk mondja el a véleményét a könyvről, és természetesen a turné végén ti is nyerhettek egy példányt belőle.
Nektek is eszetekbe jut néha, hogy milyen végtelenül nagy az univerzum, és hogy milyen aprók is vagyunk benne mi, emberek? El tudjátok képzelni, hogy ebben a végtelen térben egyedül mi vagyunk értelmes lények? Szinte elképzelhetetlen, hogy csak a mi bolygónkon van élet az egész univerzumban, a csillagászok mégis keveset foglalkoznak azzal, hogy hogyan találhatnánk más civilizációkat, sőt, az idegenek iránti kutatásokat gyakran tudománytalannak, értelmetlennek bélyegzik. Avi Loeb azonban hisz abban, hogy a tudománynak az is a része, hogy váratlan, meghökkentő kérdéseket tegyünk fel, és akkor is levonjuk a megfelelő következtetések, ha azok meglepő irányba terelnek bennünket.
Avi Loeb ugyanis úgy véli, hogy 2017-ben az emberiség egyértelmű jelet kaphatott arra vonatkozóan, hogy nem vagyunk egyedül: egy olyan tárgy lépett be ugyanis a naprendszerünkbe, mely túlságosan furcsán mozgott ahhoz, hogy természetes képződmény, meteor legyen. Mindezt pedig Loeb alaposan alá is támasztja, és tudományos módszerekkel sorban elemzi az Oumuamua – a titokzatos tárgy tulajdonságait, és igyekszik a leglogikusabb következtetéseket levonni. Tény, hogy az Oumuamua olyan pályán mozog, amelyet csak kétféleképp lehet magyarázni a jelenlegi tudásunk szerint: azzal, hogy gázképződés történt – ezt azonban nem tudják kimutatni az űrt kutató műszereink -, vagy azzal, hogy az Oumuamua egy különösen szabályos, vékony tárgy, amely természetesen nem jöhetett létre. Loeb azonban nem állítja biztosan, hogy az objektum idegenek műve – mindössze felhívja a figyelmet rá, hogy jelenleg ez tűnik a leglogikusabb magyarázatnak, ezért érdemes komolyan foglalkozni vele.
A Földönkívüli tehát egy nagyon érdekes jelenséget tárgyal és vizsgál tudományos módszerekkel, miközben bátor felvetéseket tár az olvasó elé. Loeb ugyanis egyértelműen kifejezi, hogy a tudomány csak úgy fejlődhet, ha nem félünk szembenézni a lehetőségekkel akkor sem, ha tudjuk, hogy azok akár az egész világot megváltoztathatják. Mert hiszen ha kiderülne, hogy tényleg vannak földönkívüliek, az mindenképp számtalan következménnyel járna a földi életre nézve is.
A Földönkívüli második felében éppen ezért arról ír Loeb, hogy milyen erőfeszítéseket kellene tennünk annak érdekében, hogy találjunk az űr végtelen sötétjében hozzánk hasonló értelmes lényeket. Ezt a részt szintén nagyon izgalmasnak találtam, hiszen a tudós olyan lehetőségeket vázol fel, melyek már most is adottak számunkra, és amelyek esélyt adnának arra, hogy tényleg találhassunk életet más bolygókon – akár már a mi életünkben. Tudom persze, hogy nem fog mindenki egyetérteni Loeb gondolataival, de azt nem vitathatjuk, hogy a csillagász egy eddig mellőzött kérdésben igyekszik megoldásokat találni, és gondolatokat ébreszteni az olvasókban.
Ez pedig – ami engem illet – tökéletesen sikerült, ugyanis rám abszolút lelkesítően hatott ez a könyv, és rengeteget gondolkoztam mindazokon a kérdéseken és lehetőségeken, amelyeket a szerző megfogalmazott. Ha te is szereted az elgondolkodtató tudományos ismeretterjesztő könyveket, melyek érthetően, de mégis tudományos módszerekkel közelítik meg az idegenek kérdését, akkor a Földönkívülinél nem választhatnál jobb könyvet. Merülj el te is a végtelen univerzum rejtélyeiben Avi Loebbel!
Értékelés:
Ha kedvet kaptál a könyvhöz, itt beszerezheted!
NYEREMÉNYJÁTÉK
Ezúttal a blogjainkon található képek alapján olyan filmeket kell kitalálnotok, amelyben földönkívüli civilizációk ellátogatnak hozzánk. Nincs más dolgotok, mint a Rafflecopter megfelelő sorába beírni az adott film címét.
Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.
Feladat:
(Ha nem látod a képet, kattints ide!)
a Rafflecopter giveawayA turné állomásai:
12. 04. Utószó
12. 05. Nem félünk a könyvektől!
12. 06. Spirit Bliss Sárga könyves út
A könyv adatai:
Kiadó: Agave Könyvek
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve: 2021
Oldalszám: 256
Kötés: Puhatáblás
ISBN: 9789634198734
Fordította: Farkas Veronika
Megjelenés időpontja: 2021. január 26.