Ajánló,  Egyéb

A legjobban várt könyvhetes megjelenések – 2025

Aki otthonosan mozog a hazai könyves világban, az biztosan tudja, hogy minden évben három olyan időszak van, amikor könnyen elveszhetünk a friss megjelenésű kötetek között: a Könyvhetet, a Nemzetközi Könyvfesztivált és a karácsonyt megelőző időszak – ez ezeket az eseményeket megelőző egy hónap igazi kánaánt jelent a könyvmolyoknak. Nincs ez másként idén sem, és a június 12-től 15-ig tartó Könyvhét alkalmából rengeteg új megjelenéssel készül minden kiadó. Az Ünnepi Könyvhét weboldalán minden évben összeszedik az összes megjelenő könyvet (a bejegyzés írásakor ez a lista még nem elérhető, de hamarosan az lesz), így innen bátran szemezgethettek, ha kíváncsiak vagytok a kiadók teljes kínálatára.

Ebben a bejegyzésben összeszedtem az általam legjobban várt könyvheti megjelenéseket, amelyeket a május közepétől június közepéig tartó időszakban adnak ki magyar nyelven. Mondanom sem kell, a lista végtelenül szubjektív, és korántsem teljes, de ha valamit hiányoltok, bátran írjátok meg nekem!


T. Kingfisher: Csalán ​és csont

Az első könyv, amelyet már a könyvheti megjelenésekhez számolok, az T. Kingfisher új regénye, a Csalán és csont, amelyet háromféle verzióban is elhozott nekünk a Kossuth Kiadó: egy sima, és két élfestett kiadás is megjelent a regényből. T. Kingfishernek eddig csak a Varázslókalauz önvédelmi sütéshez című, ifjúsági regényét olvastam, de ez a könyv teljesen meggyőzött arról, hogy figyelnem kell a szerzőre. Az új regény már egyértelműen a felnőtteknek szól, és láthatóan nagyon sok új és izgalmas ötletet tartalmaz, van például démoni csirke és csontkutya is a történetben. A könyv májusban már megjelent, és én már be is szereztem – alig várom, hogy el is kezdjem olvasni, hiszen szinte csak jókat hallottam a történetről.

Layne Fargo: Pengeélen

Szintén májusban jelenik meg a Pengeélen, amely ugyan még nincs a polcomon, de a Könyvmolyképző Kiadónak köszönhetően lehetőségem volt előolvasni. A történet egy jégtáncos párosól szól, de nem egy klasszikus jégkoris románc, hanem egy sokkal komolyabb, lélektani történet, amely Kat és Heath évtizedeken átívelő, sokszor viharos kapcsolatát követi, amely a végletekig összefonódott a jégtánc világával. A könyv érdekessége, hogy a fejezetek között a párosról szóló filmből olvashatunk rövid részleteket, amelyekben a történet külső szemlélői (edzők, jégtáncosok, családtagok) szólalnak meg, és sokszor érdekes megvilágításba helyezik a Kat által narrált történetet. Még meg sem jelent, de nekem már most az év egyik legkiemelkedőbb könyve a Pengeélen, szerezzétek be ti is a Könyvhéten!

Maria V. Snyder: Fire ​Study – Tűztan

Szintén a Könyvmolyképző Kiadásában jelenik meg a Tűztan, Maria V. Snyder Study-trilógiájának harmadik része. Az első két részt, a Méregtant és a Mágiatant az év elején olvastam, és nagy meglepetésemre teljesen beleszerettem a sorozatba. Így hát nagy örömmel láttam, hogy a történet folytatódik, és májusban már a harmadik részti is a kezembe vehetem, amely lezárja Yelena sokszor sötét és izgalmas történetét. A sorozat első része több mint tíz éve jelent meg először a kiadónál, és aki már akkor beleszeretett a történetbe, az biztosan örülni fog neki, hogy végre lezárást kap a trilógia.

Samantha Shannon: A ​lázadás dala

Amikor ehhez a bejegyzésekhez gyűjtöttem a megjelenéseket, akkor jöttem csak rá, hogy Samantha Shannon: Csontszüret sorozatának harmadik része is érkezik a Könyvhétre: A lázadás dala talán az egyik legjobban várt könyv számomra, hiszen a sorozat első két részét nagyon szerettem, különösen a második, a A Mímes Rend szippantott be teljesen. Ha minden igaz, akkor a 21. Század Kiadó ezt a kötetet is kétféle különleges kiadásban jelenteti meg: puhatáblás és keménytáblás élfestett kiadás is készül a regényből.

Szon Vonphjong: Mandula

A Kossuth Kiadó könyvheti újdonságai között megbújik egy olyan kötet, amely valószínűleg nem fog akkora érdeklődésre számot tartani, min egy romantasy, számomra mégis érdekesnek tűnt. A Mandula egy dél-koreai szerző műve, és egy olyan fiúról szól, aki nehezen érti éli meg a saját vagy mások érzelmeit. A történet az ő boldogulását, és a mások felé nyitásának történtét meséli el – valószínűleg nemcsak érdekes, de megható is lesz ez az utazás.

Rainbow Rowell: Lassúzás

Rainbow Rowelltől már több remek könyvet is olvastam, és van is még néhány, amely a várólistámon van. A Lassúzás azonban különleges kötet, hiszen ez lesz a szerző első felnőtteknek írt könyve, amely így fokozottan felkeltette a figyelmemet. A Magnólia gondozásában érkező kötet egy fiú és egy lány évtizedeken átívelő kapcsolatát meséli el, és valószínűleg megjelenik benne a második esély toposza is, de úgy tűnik, hogy a romantikus szálon túl komoly lélektani kérdéseket is boncolgatni fog a történet, például az önkeresés témakörét. Eddig még nem csalódtam a szerzőben, így aztán biztos, hogy ezt a könyvét is szeretném majd elolvasni.

James Islington: A ​sokaság akarata

Az Agave Könyvek több izgalmas megjelenéssel is készül a Könyvhétre – szívesen mondanám, hogy alig tudok választani a megjelenéseik közül, de valójában az a két könyv, amlyet feltettem erre a listára, már nagyon régóta birizgálja a fantáziámat. A sokaság akarata című kötetetről már angolul is sokat hallottam, így aztán majd kiugrottam a bőrömből, amikor kiderült, hogy magyarul is érkezik ez a különleges, disztópikus high fantasy. Az biztos, hogy egy hosszabb utazásra számíthatok, ha nekiállok ennek a könyvnek, ugyanis a magyar változat több mint 800 oldalas lesz – ez azonban nem fog eltántorítani a regénytől, amelyet a kiadó ráadásul keménytáblás, időtálló kiadásban hoz el nekünk.

Sarah Beth Durst: Bűbájok ​boltja

Ahogy mondtam, van még egy regény, amelyet nagyon várok az Agave Könyvektől: a Bűbájok boltját szintén nézegettem már angolul is, és nemcsak annak örülök, hogy megjelenik magyarul, hanem annak is, hogy a megtratották a kötet eredeti borítóját is a magyar kiadásban. A regény egy cozy fantasy lesz, amelyet a Legendás latték kedvelőinek is ajánlanak, a főszereplőnk azonban itt nem kávéfőzéssel foglalkozik, hanem lekvárboltot nyit – az édességek mellett pedig bűbájokkal is kereskedik, ha arra van szükség.

Holly Black: The ​Prisoner’s Throne – A fogoly trónja

A Könyvmolyképző Kiadó még csak néhány hónapja jelentette meg Az elrabolt örököst, amely a A kegyetlen herceg világában játszódik, ám az eredeti trilógiánál jóval később, a főszereplő pedig ezúttal Oak, June öccse. A sorozat második, és egyben záró kötete pedig a Könyvhétre fog érkezni, így aki egyben szereti megvásárolni a sorozatokat, már az is bátran lecsaphat erre a duológiára. A történet első része nagyon tetszett még a kisebb hibái ellenére is, és remélem, hogy Oak és Wren kap majd egy méltó lezárást ebben a regényben.

Amber Nicole: The ​Book of Azrael – Azrael könyve

Az Azrael könyvével már nagyon sokszor találkoztam a magyar megjelenés előtt, de nem tudtam pontosan – és igazából még most sem tudom, hogy nekem való-e. A fülszöveg alapján úgy tűnik, hogy nagyon hangsúlyos lesz a történetben a romantika és az erotika, amire mostanában kevésbé vágyom, a molyok szerint azonban a történet inkább egy dark fantasy omantikus szállal, ami viszont már elég szimpatikusnak tűnik. Valószínűleg meg fogok próbálkozni ezzel a könyvvel, mert mostanában mindig jó élményeim voltak azokkal a kötetekkel, amelyeknek ilyen megmagyarázhatatlan módon éreztem a hívását. A regényt a Kossuth Kiadó hozza el nekünk magyarul.

Monica Wood: Szeretni ​annyi, mint

A sok fantasy mellett van azért néhány más műfajú könyv is, amely felkeltette az érdeklődésemet: ilyen például a Szeretni annyi, mint című kötet, amelyet az Európa Könyvkiadó hoz el magyarul. Erről a kötetről egyelőre nem sokat tudok, de a fülszöveg alapján valószínűleg egy szívmelengető történet lesz a barátságról, szeretetről és gyógyulásról. Bevallom azonban, hogy elsőként a kötet borítója keltette fel a figyelmemet, amely gyönyörű, és azt sejteti, hogy egy könyvesboltnak is lesz szerepe a történet alakulásában.

Mark Lawrence: A ​könyv, amit nem fogott a tűz

A lista utolsó könyve szintén egy könyves történet, ám ezúttal egy fantasy a Fumax Kiadó jóvoltából. Mark Lawrence neve valószínűleg nem ismeretlen a fantasyrajongók számára, és én is régóta akarok már olvasni a szerzőtől, azonban eddig még nem választottam ki egyetlen regényt sem, amely megismerteti velem a szerzőt. A ​könyv, amit nem fogott a tűz viszont egy nagyon izgalmasnak tűnő időutazós high fantasy, ami elég jó választásnak tűnik. Elképzelhető, hogy ez a regény is beugrik majd a kosaramba a Könyvhéten.

Ezek lettek volna az általam legjobban várt könyvheti megjelenések – persze a lista még sokat bővülhet a könyvhétig. Ha szeretnéd látni, hogy végül mit vásárolok az Ünnepi Könyvhéten, akkor kövess a Facebookon vagy az Instagarmon!