Egyéb

Márciusi összegzés

Márciusban végre megjött a tavasz, hátrahagytam a télikabátot, és olyan gyakran élveztem a napsütéses órákat, amennyire csak tudtam. Olvasás szempontjából viszont nem éreztem olyan erősnek a márciust, mert az előző hónapokhoz képest kevesebb könyvet tudtam befejezni – a statisztikám összeállításakor azonban kiderült, hogy oldalszámban ez a hónap lett a legerősebb. A március tehát a hosszabb könyvek hónapja volt, amikor ráadásul két régóta várt kötetet is olvashattam: Az éhezők viadala új részét, A levegő népe sorozathoz kapcsolódó duológia első részét. Összességében tehát nem lehet okom a panaszra, sőt, kimondottan jó hónapot zártam.


Isabel Ibañez: What ​the River Knows – A folyó tudása

Kiben ​bízhatsz, ha az életed és a szíved a tét?

A bolíviai–argentin Inez Olivera a tizenkilencedik századi Buenos Aires csillogó felső tízezréhez tartozik. Ahogy a világ többi részén, a városban is a régi világ mágiája uralkodik, amely nagyrészt már feledésbe merült. Ineznek mindene megvan, amit egy lány kívánhat, kivéve szíve leghőbb vágyát, a világjáró szüleit, akik gyakran magára hagyják őt.
Amikor tragikus halálhírük érkezik, Inez megörökli hatalmas vagyonukat és egy titokzatos gyámot, egy régészt, aki egyiptomi sógorával dolgozik. Inez válaszok után kutatva Kairóba hajózik, magával viszi a vázlatfüzetét és egy ősi aranygyűrűt, amelyet apja a halála előtt küldött neki. Ám megérkezésekor a gyűrűhöz kötődő ősi mágia olyan ösvényre sodorja, ahol hamarosan rájön: a szülei eltűnése többről szól, mint amit a gyámja elhitet vele.
Mivel gyámjának dühítően jóképű asszisztense úton-útfélen keresztbe tesz neki, Ineznek az ősi mágiára kell hagyatkoznia, hogy kiderítse az igazságot a szülei eltűnésével kapcsolatban – vagy kockáztatnia kell, hogy a játszma részévé válik, amely az életét is követelheti…
Isabel Ibañez BookTok-kedvenc kötete A múmia és a Halál a Níluson szerelemgyereke. Egy magával ragadó, buja történelmi romantasy, tele kalanddal, veszéllyel és szenvedéllyel. Lélegzetelállító ellenségekből szerelmesek románc.

Még februárban kezdtem el A folyó tudása című regényt, amely már angolul jó ideje a radaromon volt. A könyv Egyiptomban játszódik, ráadásul egy bolíviai szerző írta, így nemcsak a fülszöveg miatt, hanem kulturális szempontból is érdekesnek találtam a kötetet. Ráadásul külföldön már nagy hype vette körül a történetet.Összességében tényleg egy nagyon különleges hangulatú könyv lett A folyó tudása, egy lassan épülő romantikus szállal, mégsem tudott teljesen meggyőzni: elsősorban a szereplők közötti kommunikációt hiányoltam. A lezárás pedig sajnos csak még több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol – remélem, hamar jön a folytatás.

Elizabeth Lim: A ​hajnalszövő

Maia Tamarin minden vágya, hogy ő lehessen a legjobb szabó a birodalomban, és egyszer magának a császárnak készíthessen ruhákat. De mivel lánynak született, a legtöbb, amiben reménykedhet, egy előnyös házasság.
Ám amikor a császár az udvarba hívatja a lány beteg édesapját, hogy vegyen részt a birodalmi szabó megtisztelő és jövedelmező címéért folytatott versenyben, Maia átveszi az apja helyét, és fiúnak öltözve a Nyári Palotába utazik. Ha nyer, minden vágya teljesül. Ha veszít, a biztos halál vár rá. Csakhogy fogalma sincs, mire vállalkozott…
Elizabeth Lim legújabb fordulatos, sodró lendületű fantasy duológiája a Hat bíborszín darumadár sorozat világában játszódik, ám a japán helyett ezúttal a kínai kultúrából merít.

A márciusi olvasmánylistám második kötete szintén egy YA-fantasy volt, amely azonban szintén a négy csillagos kategóriába esett. Elizabeth Lim könyveit nagyon szeretem, és A hajnalszövő is szuperül kezdődik, az első harmada szinte tökéletes, de aztán sajnos nekem egy kicsit kliséssé vált a történet, és így már nehezebben haladtam vele. Ennek ellenére nagyon várom a második részt, mert megkedveltem a főszereplőnket, és arra sem állok még készen, hogy búcsút mondjak ennek a különleges világnak, amelyben a Hat bíborszín darumadár is játszódott.

Elizabeth Gaskell: Észak ​és Dél

Margaret Hale, egy idilli dél-angol városból, Helstonból a textiliparáról híres, északi Miltonba költözik szüleivel. A családi döntés oka az, hogy lelkész apja meginog az egyházban, és lelkiismereti okokból feladja hivatását. Margaret szenvedélyes és szókimondó ifjú hölgy, és mivel nehezen viseli anyja megromlott egészségi állapotát és a költözést, szigorú kritikával illeti új környezetét. A munkássztrájk kirobbanásának idején ismeri meg apja egyik tanítványát, a helyi textilgyár tulajdonosát, a tehetős és felettébb sármos John Thorntont. Margaret mélyen együttérez a nehéz sorsú munkásokkal, ám éppen emiatt képtelen objektívan megítélni a kialakult helyzetet. Hamar rá kell ébrednie, hogy Thornton céltudatossága, őszintesége és szenvedélye a sajátjához fogható. Margaret önnön érzelmeinek csapdájába kerül…

A hónap leghosszabb könyve Elizabeth Gaskell könyve volt, amellyel megtörtem a négy csillagos olvasmányok sorát. Az Észak és Dél egy nagyon különleges, sokoldalú kötet volt, nem csak egy egyszerű romantikus regény: sok társadalmi kérdést és problémát felvet, amely ma éppen olyan aktuális lehet, mint Gaskell életében. Nagyon szerettem ezt a könyvet, és biztosan fogok még olvasni az Érzelmes klasszikus sorozatból, amelyben ez a cím is megjelent.

Holly Black: The ​Stolen Heir – Az elrabolt örökös

Egy ​szökevény királynő. Egy trónra nem vágyó herceg.
Egy küldetés, ami mindkettejük számára a véget jelentheti.

Nyolc év telt el a Kígyó Csatája óta. Fenn, a jeges északon, a Fogasudvar Lady Nore-ja uralma alá vonta a Jégtű Fellegvárat. Ott egy ősi ereklye segítségével hóból és gallyakból szörnysereget teremtett magának, akik tettre készen várják, hogy beteljesítsék úrnőjük bosszúját.
Suren – a Fogasudvar gyermekkirálynője, az egyetlen, akinek hatalma van édesanyja felett – évekkel ezelőtt a halandók világába szökött, ahol akár egy vadállat, úgy tengeti mindennapjait. Magányba menekült, de a Fogasudvarban elszenvedett könyörtelen kínok itt sem hagyják nyugodni. Idejét arra fordítja, hogy felszabadítsa a halandókat esztelen alkuik alól. Már-már elhinné, hogy megfeledkeztek róla, amikor egy éjszaka üldözőbe veszi a viharbanya, Bogdana. Suren segítségére nem más siet, mint Oak herceg, Elfhon trónörököse, akinek egykor odaígérték a kezét, és akit nem mellesleg ki nem állhat.
Az immár tizenhét éves Oakot három szóval lehetne jellemezni: elbűvölő, gyönyörű és mesterkedő. Veszélyes küldetésre adta a fejét, és a sikerhez Suren segítségére van szüksége. Ha a lány úgy dönt, vele tart, nemcsak a szívét kell megóvnia a fiútól, akit egykor ismert, és a hercegtől, akiben nem bízik, hanem kénytelen lesz szembenézni mindazzal a szörnyűséggel is, amit oly rég a háta mögött hagyott.

Térj vissza Elfhon cselszövéssel, árulással és veszélyes vágyakkal teli világába!

A levegő népe trilógia nagy kedvencem volt, ezért régóta várom már a sorozathoz kapcsolódó kiegészítő duológiát, amelynek az immár felnőtt Oak a főszereplője, méghozzá Fogasudvar hercegnőjével, Surennel. A The Stolen Heir egy kellemes YA-fantasy, egészen jó fordulatokkal, ráadásul Oak karakterét is kedveltem, de sajnos a vágyott nosztalgiafaktort nem hozta meg a könyv – na de majd a következő olvasmányom!

Suzanne Collins: Az ​aratás hajnala

Ha ​elvesznek tőled mindent, amit szerettél, mi marad, amiért harcba szállnál?

Amikor felvirrad az Éhezők Viadala ötvenedik sorsolásának napja, Panem körzeteiben eluralkodik a rettegés. Ebben az évben kerül sor ugyanis a második Nagy Mészárlásra, amelyben a fiatalok szokásos létszámának kétszeresét sorsolják ki és ragadják el az otthonából.
Haymitch Abernathy a Tizenkettedik Körzetben igyekszik nem gondolni a veszélyre. Csak túl szeretne lenni a napon, és a délutánt azzal a lánnyal tölteni, akit szeret.
Amikor azonban elhangzik a neve, minden álma szilánkokra törik. Elszakítják a családjától és a szerelmétől, majd a Kapitóliumba szállítják három másik körzettársával együtt: egy kiskamasszal, aki szinte olyan számára, mintha a húga lenne, egy kényszeres esélyszámlálóval, és a város legbeképzeltebb lányával. Amikor pedig kezdetét veszi a Viadal, Haymitch ráébred, hogy eleve a vereség felé próbálják terelni. Viszont nem adja fel a harcot… és hamarosan azt akarja, hogy a küzdelme nagy hullámokat verjen a végzetes arénán kívül is.

Régen volt könyv, amelyet annyira vártam, mint Az aratás hajnalát. Én nagyon szerettem az Énekesmadarak és kígyók balladáját is, ezért biztosra vettem, hogy Haymitch története sem fog csalódást okozni. És nem is okozott: három nap alatt végigolvastam, és minden pillanatát imádtam, ráadásul előhozta az eredeti trilógia iránti imádatomat is, hiszen rengeteg karakterrel találkozunk az eredeti könyvekből, sok apróságra fény derült, ami miatt új színben túnik fel minden eddigi könyv is. Nem tudom, hogy Collins ennyire jól kitalálta a történetet már jó előre, vagy csak ilyen jól tudja összefonni a szálakat, de mindenestre Az aratás hajnala kihagyhatatlan minden Éhezők viadala-rajongónak.

Ben Miller: Hogyan ​lettem Éjfél, a kutya

George mindig is kíváncsi volt, milyen lehet kutyának lenni…

Akkor még nem sejtette, hogy egy különös éjszakán a bűvös szökőkútnál egy varázslatos véletlen folytán testet cserél majd Éjféllel, a hatalmas testű, de nagy szívű fekete szőrmókkal.
A kutyaélet akár fergeteges kaland is lehetne, csakhogy miután George leleplezi a kapzsi bűvész tervét, veszélybe kerül a családja és az otthona. Vajon sikerül a négy- és kétlábú barátoknak kibogozni az összekuszálódott szálakat, mielőtt az óra elüti az éjfélt?
Ismerd meg a népszerű író és színész, Ben Miller mulatságos, szívmelengető történeteit!

A hónap végére beugrott még egy aranyos middle-grade kötet Ben Millertől, amely egy rendhagyó testcserés történet, ahol egy kisfiú és egy kutya cserélnek helyet. Ben Miller karácsonyi könyveit nagyon szeretem, bár azokhoz nekem nem ért fel ez a regény. Mindenestre szerintem a célkorosztálynak tetszeni fog a kötet – tízévesen biztosan engem is még inkább lenyűgözött volna.

Februárban elolvasott könyvek száma: 6
Elolvasott oldalak száma: 2772